مطالب مفید

کابل اعلام حریق

اعلام حریق

آشنایی با کابل اعلام حریق :

کابل اعلام حریق در واقع کابلی است که واجد ویژگی های خاص و منحصر به فردی می باشد که برای شرایط ویژه ای ساخت و تولید گشته است، این کابل ها توانایی تحمل حرارت های بالای شعله آتش، در یک فاصله زمانی تعریف شده و مشخص را دارا می باشند. که درجه بندی حرارت و فاصله های زمانی، طبق استانداردهای بین المللی تعریف شده و مختلف می باشند.

یکی از اصلی ترین تاییدیه هایی که امروز توسط شرکت آتش نشانی تایید و قبول گشته، تاییدیه LPCB است و علاوه بر آن این کابل ها نیازمند تاییدیه دیگری از طرف سازمان آتش‌نشانی می‌باشند.

طیف گسترده‌ای از کابل های ضد آتش وجود دارند اما تفاوت کلیدی در بین “کابل های مقاوم در مقابل آتش” و همچنین “کابل های مقاوم در برابر شعله” وجود دارد. کابل ها در انواع چند هسته ای و تک هسته‌ای موجود می باشند، و شاخص بارز تمام کابل های استاندارد این است که توسط روش های مناسب، اتصال، پشتیبانی  و مقاومت لازم را در مقابل اثرات ناشی از آتش سوزی از خود نشان دهند.

اما اگر بخواهیم به صورت ساده تر عنوان کنیم: کابل مقاوم در مقابل شعله به جهت پایداری و مقاومت در برابر گسترش آتش به منطقه جدید طراحی گشتند و تنها عملکرد آنها محدود نمودن و عدم گسترده شدن آتش است و در مقابل کابل های ضد آتش، به منظور حفظ هماهنگی عملکرد مدار تولید شده اند و در فاصله زمانی معین، تحت شرایط مشخص به وظیفه خود عمل می کنند. این کابل ها با وجود آتش، همچنان عملکرد خود را تداوم می دهند و در واقع به آنها کابل های مدار یکپارچه می گویند که شاملPH30 ، PH60 و PH120 می باشند.

 

 

ضرورت کابل اعلام حریق :

کابل اعلام حریق( سیم ضد آتش) در واقع یکی از اولین فاکتور های اعلام و اطفاء حریق به شمار می رود، متاسفانه ریسک آتش سوزی یکی از احتمالات همیشگی در اماکن تجاری و صنعتی است البته نیروهای آتش‌نشانی همیشه سعی بر آن دارند که حتی یک ثانیه زمان را از دست ندهند و خود را سریعاً به محل مورد نظر برساند اما با وجود تمامی این تلاش ها باز هم چند دقیقه فرصت به منظور رسیدن پیام اضطراری درخواست و سپس ارسال تجهیزات و نیروها به جهت خاموش و کنترل نمودن آتش لازم است.

اما در این حوزه از الفاظ مشابهی استفاده می گردد، گاهی منظور مخاطب از سیم ضد حریق همان کابل ضد حریق می باشد و گاهی افراد منظورشان از سیم اعلام حریق، سیم و کابل ضد آتش و یا سیم نسوز است، لذا در این راستا هرچه دیده مخاطب گسترده تر باشد، توانایی عملکرد بهتری را در هنگام خرید و انتخاب خواهد داشت.

یکی از فاکتورهای مهم تمامی کابل های ویژه سیستم اعلام و اطفاء حریق، ویژگی عدم ایجاد دود است، به این معنی که در هنگام آتش سوزی دود سیاه از خود انتشار ندهند که این ویژگی در حین پیش آمدن آتش سوزی برای افرادی که قصد فرار و دور شدن از مهلکه آتش را دارند بسیار مفید خواهد بود.

با این تفاسیر  متوجه حساسیت خرید کابل اعلام حریق شیلد دار شدید. امروزه در تمامی همایش ها و سمینارهای برگزار شده در این حوزه توصیه می گردد که به منظور کاهش تمامی خسارات های احتمالی پیشگیری را مقدم شمارید. با قطعیت می توان این موضوع را عنوان کرد که به جهت جلوگیری از نشر و گسترده شدن پاره های آتش اولین قدم، بهره بردن از کابل های مقاوم در برابر آتش می باشد.

در صورت ایجاد آتش سوزی تا پیش از رسیدن ماموران آتش نشانی، کابل های ضد حریق شیلد دار در پیشگیری از گسترش آتش ایفای نقش می‌کنند و در همان لحظه های ابتدایی آتش سوزی این کابل ها توانایی مخابره کردن سیگنال به سیستم اعلام حریق را دارند تا تمامی افراد حاضر در محل مورد نظر توسط آژیر آگاه شوند و بعد از آن با کمک سیستم اطفاء حریق اقدام به جهت خاموش نمودن آتش کنند.

 

 

فاکتورهای تاثیرگذار بر کیفیت و هزینه کابل اعلام حریق : 

-متد و تکنولوژی استفاده شده به جهت ساخت و تجهیزات به کار رفته

-مقدار وزن مس استفاده شده در کابل ها

-درجه خلوص و کیفیت متریال اولیه

-میزان ضخامت عایق و روکش های کابینت

-تخصص و دانش فرد تولید کننده کابل اعلام حریق

 

چنانچه قصد خرید این کابل ها را دارید به عنوان یک خریدار می بایست چند نکته اصلی را مد نظر داشته باشید:

-ساخته شده در کدام کشور

-ترکیبات سازنده روکش و عایق

-کلاس مغزی( هادی) سیم

-نحوه قلع اندود نمودن شیلد دار و یا درین وایر و همچنین وزن مس به کار رفته

-توجه به برند سازنده که می بایست حتماً معتبر باشد

 

 

کاربرد های کابل اعلام حریق : 

تمامی کابل و سیم های ارائه شده توسط این شرکت واجب تاییدیه تکمیلی LPCB  هستند و به جهت ساخت انواع کابل های ضد حریق شیلد دار، سیلیکونی وXLPE  از به روزترین متد و تکنولوژی های دنیا و همچنین با کیفیت ترین متریال موجود استفاده گشته است. گسترده ترین طیف کاربردهای سیم اعلام حریق سیلیکونی شامل موارد زیر می شود :

-سیم های تهویه متصل به فن های خروج دود و سیستم اعلام حریق

-تلفن و پیجینگ

-سیستم هایی با ابزار دقیق و کنترل

-جهت نصبروشنایی عادی و همچنین اضطراری

-سیستم هایی به منظور اعلام و اطفاء حریق

این نکته را مد نظر داشته باشید که به جهت نصب کابل اعلام حریق، فرد مورد نظر حتماً باید در این خصوص تجربه و تخصص لازم را دارا باشد چرا که با انتخاب نادرست نوع سیلیکونی یا شیلد دار متاسفانه شاهد حوادث مالی و جانی غیرقابل جبران خواهیم بود. امروزه در اکثر مجتمع های بزرگ، اماکن های عمومی، درمانی، تجاری و تفریحی این کابل ها نصب شده است.

 

آشنایی با استانداردهای سیم و کابل اعلام حریق :    

-استاندارد BS 8519 : نصب و انتخاب سیستم های اعلام حریق و سیم کشی

-استاندارد BS 5839-9 : سیستم های ضد آتش وکشف کننده آتش، نصب شده در صنعت ساختمان، این استاندارد شامل دستورالعمل به جهت نصب، طراحی، راه اندازی و نگهداری سیستم های صوتی اضطراری می باشد.

-استاندارد BS 5839-1 : سیستم‌های ضد آتش و همچنین سیستم های پیدا کننده محل آتش در صنعت ساختمان سازی، این دستورالعمل شامل نصب، راه اندازی، نگهداری و همچنین طراحی سیستم ها در مکان هایی به غیر از محیط های داخلی می باشد.

-استاندارد BS 5839-8 : سیستم های اعلام حریق و همچنین کشف کننده محل آتش سوزی در ساختمان، محتوای این دستورالعمل در مورد نصب، راه اندازی، طراحی و نگهداری سیستم های صوتی ساختمان است.

-استاندارد BS 5266-1 : استانداردهای مربوط به روشنایی اضطراری و همچنین دستورالعمل هایی برای روشنایی اضطراری ساختمان ها

 

 

 

 

منبع: سیلیکون کابل یاقوت 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *